Powered by Smartsupp

Ohlédnutí za letošním SEO Restartem 2023

4 minuty čtení

O umělé inteligenci se v poslední době mluví opravdu hodně a ne jinak tomu bylo na konferenci SEO Restart, kam jsme vyslali naše SEO holky Kamču s Marťou. Dozvěděli jsme se spousty informací nejen o AI a jejím praktickém využití pro práci SEO specialisty, ale také na jaké techniky se zaměřit v linkbuildingu, jak nahlížet na data v Ahrefs a spoustu dalších novinek. Pojďme si shrnout obsah vybraných přednášek.

Jan Tichý a jeho přednáška “Keynote: Quo vadis SEO?” v nás hned na úvod vyvolala myšlenku, že jsme tady možná trochu zbytečně, protože nás jako SEO specialisty a linkbuildery už nebude potřeba. Jedním z důvodu je i umělá inteligence, ale také samotný vývoj oboru, protože se vyhledávače mění na odpovídače. V budoucnu nejspíš nebude weby navštěvovat tolik lidí, protože získají odpovědi přímo z výsledků vyhledávání. Směřování SEO oboru je tedy poměrně nejisté.

Co si z toho vzít:

 • Tvořte obsah, který bude unikátní a s vysokou přidanou hodnotou pro uživatele. Chcete přece, aby vyhledávače měli důvod zobrazit vaši stránku ve výsledcích vyhledávání.
 • V on-page SEO už nebudou tak důležitá klíčová slova jako samotné téma, kontext, autoritativnost, pravdivost informací.
 • Z link buildingu se stane spíš brand building – důraz na značku.

Vojtěch Fiala představil možnosti praktického využití AI v SEO. Ve zkratce lze umělou inteligenci použít pro:

 • Rychlé poznání cílové skupiny, jejich zájmů, překážek, které řeší apod.
 • Návrh vhodného tématu, který dokáže řešit uživatelský problém a přímo navrhnout strukturu článku.
 • Odhalení uživatelského záměru, například k zadaným slovům poskytne záměr s jakým ho uživatel vyhledává.
 • Navržení FAQ pro rozšíření obsahu na stránce, který pak lze označit strukturovanými daty. Pro ty nám AI navrhne i kód, který už jen implementujeme na stránku.
 • Přípravu meta dat - titulky, meta popisky či nadpisy.

Nutnost je umět se dobře zeptat a ověřovat si získané informace, protože AI není dokonalá a výstupem mohou být nepravdivé informace.

Poměrně technická byla přednáška Lukáš Kostkapropojení AI s Rstudiem, které v současnosti využíváme pro klasifikaci dotazů v analýze klíčových slov. Lukáš ukázal jak „nalít“ data do ChatGPT a na pár kliků vygenerovat titulky a meta popisky pro větší počet URL najednou. To znamená vyšší efektivitu a úsporu času na tvorbu těchto textů copywriterem.

Na Linkiho navázal Vašek Brynda, který se podělil o taktiku pro linkbuilding v roce 2023, jenž se nese v duchu obav z Google Spam updatu. Vašek nám sdělil, že je nutné změnit náš způsob získávání zpětných odkazů tím, že budeme rozbíjet stávající vzorce. Mít i odkazy na doplňující informace a udělat článek co nejvíce user friendly. Velkou roli linkbuilding hraje i v budování brandu. Povědomí o značce tak můžeme budovat i přes nofollow odkazy, které značku zmiňují.

Další techniky, o kterých mluvil:

 • Získávat odkazy také z diskuzí, které jsou skvělým nositelem brandu a mohou přivádět slušnou návštěvnost.
 • Psát vlastní blog, protože podporuje budování autority autora blogu a osobního brandu.
 • Používat certifikáty kvality produktu, skvěle poslouží také mystery shopping.
 • Dávat si pozor na opakující se vzorce, které by Google mohl odhalit při výměně odkazů, publikaci placených článků, nebo guest postů.
 • Zaměřit na psaní odborných a exkluzivních textů.

Ve výsledku je potřeba mít databázi kontaktů, protože bez ní se linkbuilding neobejde.

Závěrem

Umělá inteligence je a ještě bude velkým tématem nejen v oblasti SEO, nicméně jak nás dál AI ovlivní je poměrně nejisté a vlastně nevíme co dál může přijít. Podle slov Honzy Tichého se vracíme zpět ke klasickému marketingu, k zákazníkovi, k produktu, kde bude vysoce důležitá přidaná hodnota.

Zaujalo vás téma? Pak by vás mohl zajímat také náš další článek

Co to jsou Core Web Vitals a proč by měly být v základní výbavě každého SEO a UX specialisty

Nové metriky rychlosti neboli uživatelské přívětivosti Core Web Vitals od Googlu existují už více jak rok a půl – v listopadu 2020 byly představeny světu a od června 2021 je Google považuje za plnohodnotný faktor vyhledávání. Nechytáte se? Nevadí, vycucli jsme to nejdůležitější a sepsali, jak Core Web Vitals fungují a proč by je měl každý UXák a SEař řešit.

Přečíst článek

Staňte se také naším klientem

Máte dotaz na naše služby nebo nás třeba chcete vyzkoušet v tendru? Kontaktujte nás!

My se vám do 24 hodin ozveme zpátky.

Martin Sokol - obchodní ředitel

Martin Sokol - obchodní ředitel

Martin Sokol

605 343 241

Zavolejte, napište. Kdykoliv.

obchod@optimio.cz
Enjoyed with Azami.cz