Powered by Smartsupp

Klient

Klient

 • Součást nadnárodní skupiny Perrigo s působností ve více než 80 zemích světa
 • Specializace na prodej volně prodejných léčiv, zdravotnických prostředků, výživových doplňků a kosmetiky.
 • 17 světoznámých značek
 • Spolupráce s optimiem od roku 2012
 • Každoroční Facebook a PPC reklama sezónních produktů

Jak jsme se popasovali se zásadami Facebooku

Jsou obory podnikání, kde je propagace oříšek. Jedním z citlivých témat je nadváha. Poukázat na to, že má někdo nadváhu a měl by se více hýbat, to se Facebooku opravdu nelíbí. Jak zajistit propagaci přípravku na hubnutí? Jak se vymezit oproti konkurenci?

alt title

Klíčem je správně zvolená komunikace. V případě přípravku XL-S medical jsme zašli dál, než kam sahá sdělení “zhubněte po Vánocích”. Stvořili jsme Áju. Obyčejnou mladou ženu, která chce jednoduše zhubnout. Ne moc, jen pár kilo. Tak jako tisíce dalších žen u nás i na Slovensku.

Jen tak si povídat

Ája od začátku přiznala, že to, co dělá, je propagace produktu. Bod pro ni. Zavřela tím ústa všem případným šťouralům. Ája skutečně poctivě užívala 2 měsíce Xl-S Medical a řídila se všemi doporučeními, jak přípravek správně užívat. Více se hýbala, upravila stravovací návyky a psala o tom na Facebook stránce XL-S medical krátké příspěvky doplněné o vlastní fotky.

Ukázka facebookového příspěvku Ájy o XL-S medical Ukázka facebookového příspěvku Ájy o XL-S medical Ukázka facebookového příspěvku Ájy o XL-S medical

Příspěvky jsme podpořili reklamou. Polovinu příspěvků nám však Facebook zamítl. Ptáte se proč? Facebook penalizuje sebemenší náznak obsahu, který by se mohl někoho dotknout. Že je zakázaná propagace drog, je jasné. Že nesmíte být rasističtí, poukazovat na odlišné náboženství, zneužívat sexuální orientace nebo pohlaví, to je také pochopitelné. Facebook jde ale dál. Odmítá přehnané ideály krásy a reklamy slibující nereálné výsledky. Můžete propagovat zdravý životní styl, ale nesmíte poukazovat na tlouštíky. Jenže věrohodná reklama na hubnoucí přípravek je právě o tom.

Snažili jsme se být v příspěvcích co nejlaskavější. To ale vždy nestačilo. Co se dá v tomto případě dělat? U některých reklam pomohlo odvolání. Někdy si ale Facebook postaví hlavu a bez dalšího vysvětlení reklamu nespustí.

I když u některých příspěvků nakonec propagace neproběhla, virální dosah příspěvků byl obrovský – oslovili jsme 108 453 uživatelů. To je skoro dvakrát víc, než počet uživatelů oslovených reklamou.

Podívejme se ale na výsledky reklamní propagace:
55 736 dosah reklamy
33 186 zájem o příspěvek
31 346 zhlédnutí 3 sekundového videa
193 lajky, komentáře, sdílení

Jak Facebook porazil Ads a Sklik

Největší překvapení ale přinesla čísla z Google Analytics. Facebook přivedl v období reklamních kampaní 21,39 % z celkové návštěvnosti (souběžně běžely kampaně v Google Ads i Sklik s mnohem vyššími rozpočty, než které měl přidělen Facebook). Průměrná doba návštěvy stránky z Facebook reklamy byla 1:24 min – o 200 % více než z Ads. Facebook publikum vytvořilo 19,64 % ze všech konverzí.

Zdroj Návštěvy Počet stránek na návštěvu Průměrná doba návštěvy Konverzní poměr cíle Splnění cíle
google/cpc 4 260 (43,17 %) 2,92 0:00:37 6,25 % 296 (27,79 %)
sklik/cpc 2 829 (28,67 %) 3,43 0:01:00 7,37 % 232 (21,78 %)
facebook/cpc 1 803 (18,34 %) 4,27 0:01:25 19,15 % 421 (39,53 %)

Užili jsme si to všichni

Jeden z největších přínosů této kampaně byl fakt, že ačkoli Ájou byla naše Jana, zapojilo se celé Optimio. Největší virální dosah mělo video, o kterém jsme psali v úvodu. Je o tom, jak Tom a Ája soutěžili, kdo vydrží déle v prkně (planku). Chtěli jsme ukázat, že cvičit se dá opravdu kdekoli a nemusí to vždy trvat hodinu.

alt title

Jak si pojistit přízeň?

Odpověď je prostá. Soutěžemi. V tomto ohledu nám vyšli ze společnosti Omega Pharma maximálně vstříc. Mohli jsme si vymyslet jakoukoli soutěž, stanovit vlastní pravidla i určit počet výherců. Během dvou měsíců odkomunikovala Ája dvě soutěže. Výhrou bylo balení hubnoucího přípravku.

Abychom udrželi pozornost našich hubnoucích a výhry chtivých dam, vítězky jsme losovali. Průběh losování jsme nahráli a na Facebook zveřejňovali videa. Mimochodem živé losování jsme zvolili z několika praktických důvodů:

 • Větší opravdovost. Nebojíme se ukázat nejen svou tvář, ale i svůj přirozený projev.
 • Větší férovost. Výherkyně neurčuje nějaké “pofidérní” hlasování, ani neprůhledný výběr tří jmen. Nikomu nenadržujeme!
 • Udržení toho správného napětí. Šance pro všechny až do poslední chvíle.

Reakce byly neuvěřitelně pozitivní. Ženy a dívky si navzájem fandily, gratulovaly si k výhře a vřele nám děkovaly jak do soukromých zpráv, tak v komentářích u videí.

alt title

Zásadní zjištění na závěr

I Ája jednou narazila. Dokud byly příspěvky vtipné nebo ze života, kde se jen tak mihl odkaz na web, bylo všechno v pořádku. Ženy fandily, vzájemně si radily a samy psaly o svých zkušenostech. Pak ale Ája napsala příspěvek ryze o XL-S medical a bylo zle. Přišlo “hejtování”, jak to nefunguje, jak jsou všechny takovéto přípravky k ničemu a jak se snažíme pouze dostat z lidí peníze.

Ponaučení? Pokud chcete propagovat výrobek, nemluvte o něm :) Stačí, aby figuroval na pozadí. Příběh je to, co prodává.

PS: Chcete vidět víc?
Podívejte se na https://www.facebook.com/xlsmedical.czsk/
“Společnost Optimio dostala zadání vytvořit koncept kampaně na povánoční hubnutí s ohledem nejen na výši rozpočtu, ale také na nové trendy reklamní komunikace v online prostředí. Od začátku jsem byla z konceptu komunikace na Facebooku ve zcela jiném duchu nadšená a celkové výsledky byly skvělé. Spolupráce probíhala od první chvíle bezproblémově a oceňuji jak celkovou spolupráci, tak i pružnost v komunikaci a reakci na změny. Spolupráce s Ájou i celým optimiem byla výborná.”
RNDr. Bohumila Tomšíčková

RNDr. Bohumila Tomšíčková

Brand Manager Omega Pharma

Na projektu pracovali

 • Honza Bindr

  Honza Bindr

  hlavní koordinátor

 • Jana Pešová

  Jana Pešová

  aka

 • Veronika Miklová

  Veronika Miklová

  PPC specialista

Zajímá vás více o naší práci?

Všechny reference

Máte dotaz na naše služby nebo nás třeba chcete vyzkoušet v tendru? Kontaktujte nás!

My se vám do 24 hodin ozveme zpátky.

Martin Sokol - obchodní ředitel

Martin Sokol - obchodní ředitel

Martin Sokol

605 343 241

Zavolejte, napište. Kdykoliv.

obchod@optimio.cz
Enjoyed with Azami.cz